Почалася трансформація тіньового ринку ГБО в законний

Через неякісне чи неправильно встановлене газобалонне обладнання у небезпеці опиняються не тільки водії, а й пішоходи. Про це в інтерв’ю «Лівому берегу» розповів Дмитро Гончарук, президент Асоціації «Безпека експлуатації транспорту» (АБЕТ).

За його словами, раніше акт технічної експертизи автовласникові пропонував сам установник ГБО. Зараз на відповідність обладнання технічній та нормативній документації ГБО перевіряє незалежний орган.

«Простіше кажучи, посилився контроль за якістю і безпекою встановленого газобалонного обладнання і самої роботи з установки. Адже ні для кого не секрет, що багато наших автовласників часто намагаються заощадити: на трубках і шлангах для газопроводів, балонах, мультиклапанах. Жертвами такої економії можуть стати як сам автовласник, рідні, близькі, пасажири, так і пішоходи чи інші водії. По суті, почалася трансформація тіньової частини ринку ГБО в законний», — зазначив Дмитро Глнчарук. — Реальність така, що з 10 машин — 4-5 не можуть бути сертифіковані апріорі. Раніше автовласники платили за папірець без будь-якої гарантії безпеки, зараз же відбувається реальна перевірка за участю кваліфікованих експертів. Загалом процедура стала простішою. Зараз автовласника, який пройшов сертифікацію і приїжджає в Сервісний центр МВС, вже не затримують проходженням експертизи, він не чекає експерта, а просто здає пакет документів, включно з сертифікатом відповідності. І за 15-30 хвилин йому видають готовий техпаспорт.»

За словами президента АБЕТ, раніше для економії автовласники погоджувалися встановлювати газобалонне обладнання на сумнівних станціях техобслуговування. Якщо раніше вони мали право видавати Акти технічної експертизи на своє ж обладнання, то тепер дійсними є лише сертифікати відповідності, які можна отримати тільки від незалежного експерта органу сертифікації.

«На цей момент експертизу ГБО проводить виключно незалежний експерт органу сертифікації. Це відбувається у випробувальній лабораторії. Автовласник повинен бути впевнений, що у нього стоїть безпечне обладнання. Якщо орган сертифікації не підтверджує установку ГБО відповідно до технічної документації, водій повертається на СТО і цілком обґрунтовано відповідно до Закону про захист прав споживачів вимагає виправити установку. Адже водіям часто ставлять дешеве і неякісне обладнання, наприклад, балони, у яких закінчився термін експлуатації. А люди про це навіть не здогадуються», — підкреслив Дмитро Гончарук.

Як зазначив президент Асоціації «Безпека експлуатації транспорту», раніше відповідальність ніс тільки установник ГБО (той, хто видав свідоцтво), тепер же вона лягає і на орган сертифікації.

«Всі органи оцінки відповідності та сертифікації мають бути застраховані. Це обов’язкова вимога. Для цього вони укладають зі страховими компаніями договори страхування від заподіяння шкоди майну третіх осіб. Якщо орган видав сертифікат відповідності на несправне ГБО, він є фінансово і репутаційно відповідальним. Крім того, є великий ризик анулювання атестата акредитації, який дає право займатися сертифікацією і взагалі працювати на цьому ринку, — підкреслив Дмитро Гончарук. — Тому органи сертифікації дуже обережні у виборі партнерів по лабораторії, їхні експерти виїжджають на місце, регулярно перевіряють компетентність персоналу і стан обладнання. Але якщо раптом станеться займання, яке виникло внаслідок неправильної роботи ГБО, необхідно викликати поліцію і експертну службу МВС. Якщо пожежа сталася через несправність ГБО, починається розслідування ланцюжка: чиє свідоцтво, хто встановлював, проводив випробування і видавав сертифікат. Тобто піднімаються всі матеріали з Сервісного центру МВС. При цьому установники ГБО, наприклад, яке-небудь кустарне СТО, взагалі жодним чином не відповідає.»

Як підкреслив Президент АБЕТ, система контролю якості ГБО запрацювала з нового року і торкнеться тих автовласників, які тільки встановили газове обладнання і повинні внести зміни в техпаспорт протягом 10 днів. По всій території України вже діють понад 500 спеціальних лабораторій, де працюють сертифіковані фахівці. Адреси можна знайти на сайті Міністерства інфраструктури України і в сервісних центрах МВС.

Інші новини

Залишити коментарYour email address will not be published.